ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata តែងតាំងនាយកប្រតិបត្តិថ្មី
ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ដែលជាក្រុមហ៊ុនទូរគមនាគមន៍ឈានមុខគេនៅកម្ពុជា បានផ្តល់ការជូនដំណឹងអំពីការតែងតាំងលោក  ហ្សែដ ស្យាតារា (Ziad Shatara)​​​​​ ជានាយកប្រតិបត្តិថ្មីប្រចាំក្រុមហ៊ុន។​ លោក​ ហ្សែដ ស្សាតារា នឹងបន្តតំណែងពី លោក Feiruz Ikhwan ដែលបានកាន់តួនាទីជានាយកប្រតិបត្តិស្តីទីរបស់ក្រុមហ៊ុនប្រតិបត្តិករទូរស័ព្ទមួយនេះតាំងពី​ឆ្នាំ ២០២១​ បន្ទាប់ពីលោកបានកាន់តំណែងជានាយកផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ (CFO) នៅក្នុងឆ្នាំ ២០១៨កន្លងមក។​
លោក​ ហ្សែដ  មានបទពិសោធន៍ និងស្នាដៃជាច្រើនក្នុងវិស័យទូរគមនាគមន៍ ដោយរូបលោកបានកាន់តំណែងខ្ពស់ៗក្នុងការគ្រប់គ្រងកិច្ចការងារប្រតិបត្តិការអាជីវកម្មនៅក្នុងប្រទេសជាច្រើន រួមមានប្រទេសហ្សកដានី បង់ក្លាដែស និងអ៉ី តាលីផងដែរ។​​ ថ្មីៗកន្លងមកនេះ លោក ហ្សែដបានបម្រើការងារជានាយកប្រតិបត្តិនៃក្រុមហ៊ុន Umniah Mobile Co. ដែលជាប្រតិបត្តិករទូរគមនាគមន៍ឈានមុខគេក្នុងប្រទេសហ្សកដានី។​ ​បន្ថែមពីបទពិសោធន៍ និងស្នាដៃដ៏ឆ្នើមរបស់លោកក្នុងការចាប់ផ្តើម​ដំណើរការ និងពង្រីកប្រតិបត្តិការអាជីវកម្មទូរគមនាគមន៍​​​​  លោក ហ្សែដ ក៏មានជំនាញខ្ពស់ក្នុងវិស័យបច្ចេកវិទ្យាទំនាក់ទំនងព័ត៌មាន ការបម្រើសេវាកម្មដល់អតិថិជន និងប្រតិបត្តិការលក់រាយផងដែរ។​ លោកបានបញ្ចប់ការសិក្សាថ្នាក់អនុបណ្ឌិតផ្នែកវិស្វកម្មអគ្គិសនី និងអេឡិចត្រូនិច ក៏ដូចជាបរិញ្ញា​​ប័ត្រផ្នែកវិស្វកម្មអគ្គិសនីពីសាកលវិទ្យាល័យបច្ចេកវិទ្យា និងសេដ្ឋកិច្ច Budapest ​ ផងដែរ។
លោកបណ្ឌិត Tan Sri Halim Shafie ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលនៃក្រុមហ៊ុន Smart Axiata បានសម្តែងនូវការស្វាគមន៍យ៉ាងកក់ក្តៅចំពោះការតែងតាំងតំណែងរបស់លោក ហ្សែដ ស្សាតារា​។​ លោកបានលើកឡើងថា « ក្រុមប្រឹក្សាភិបាលនៃក្រុមហ៊ុន Smart Axiata​ ពិតជាមានកិត្តិយសក្នុងការតែងតាំងលោក ហ្សែដ ដែលជាបុគ្គលប្រកបដោយទេពកោសល្យខ្ពស់ក្នុងការដឹឹកនាំឈានមុខគេក្នុងវិស័យទូរគមនាគមន៍ ជានាយកប្រតិបត្តិនៃក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ។»
លោកបណ្ឌិត Hans Wijayasuriya នាយកប្រតិបត្តិស្តីទីនៃក្រុមហ៊ុនវិនិយោគ Axiata Group និងជានាយកប្រតិបត្តិនៃក្រុមហ៊ុនទូរគមនាគមន៍​ Pan-Asian Telecommunication Business​ បានសម្តែងពីមតិយល់ស្រប ដូចគ្នាទៅនឹងលោក Tan Sri Halim ក៏ដូចជាចូលរួមអបអរសាទរចំពោះការតែងតាំងនេះផងដែរ។ លោកបានមានប្រសាសន៍ថា «យើងពិតជាទន្ទឹងរង់ចាំនូវការរីកចម្រើនដំណាក់កាលបន្ទាប់របស់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata​ ក្រោមការដឹកនាំរបស់លោក ហែ្សដ ក្នុងនាមជាក្រុមហ៊ុនទូរគមនាគមន៍ឈានមុខគេនៅកម្ពុជា។​ ក្រុមការងារនៅ Smart Axiata ជាបុគ្គលិកដែលប្រកបដោយទេពកោសល្យខ្ពស់ ហើយជាការពិតណាស់ លោក ហែ្សដ នឹងនាំមកនូវបទពិសោធន៍ឆ្នើុមជាច្រើនឆ្នាំនៅក្នុងវិស័យមួយនេះ​ ដើម្បីបន្តធានានូវការលូតលាស់រីកចម្រើនរបស់ក្រុមហ៊ុន ក៏ដូចជាកេរ្តិ៍ឈ្មោះដ៏ល្បីល្បាញ ដែលជាស្នាដៃបន្សល់ទុករបស់អ្នកដឹកនាំមុនៗ​​ រួមមាន លោក Feiruz Ikhwan និងលោក Thomas Hundt ដែលបានកាន់តំណែងជានាយកប្រតិបត្តិចាប់ពីឆ្នាំ២០១៣​ រហូតដល់ឆ្នាំ ២០២១​ មុនពេលដែលលោក ត្រូវបានតែងតាំង តំណែងជានាយកផ្នែកបច្ចេកវិទ្យា និងយុទ្ធសាស្រ្តនៅក្រុមហ៊ុន Axiata Group ​ក្នុងឆ្នាំ ២០២១ ផងដែរ។»​
បន្ទាប់ពីកាន់តួនាទីថ្មីនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា លោក ហ្សែដ ​បានបង្ហាញពីសេចក្តីសោមនស្សរីករាយក្នុងការទទួលបានឪកាស ដើម្បីចូលរួមចំណែកក្នុងការអភិវឌ្ឍក្រុមហ៊ុន ក៏ដូចជាក្នុងវិស័យទូរគមនាគមន៍​និងបច្ចេកវិទ្យាទំនាក់ទំនងព័ត៌មាននៅកម្ពុជា៖​ «ខ្ញុំពិតជាមានភាពរីករាយ និងមានកិត្តិយសយ៉ាងខ្លាំង ដែលបានចូលរួមបម្រើការងារជាមួយ​ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata។ ថ្នាក់ដឹកនាំមុន និងក្រុមការងារ បានកសាងនូវសមទ្ធិផល ជាច្រើនសម្រាប់ ក្រុមហ៊ុន​ Smart ដែលពួកគាត់បានធ្វើឲ្យក្រុមហ៊ុននេះក្លាយជាក្រុមហ៊ុនដែលឈានមុខគេនៅក្នុងទីផ្សារកម្ពុជា ពោរពេញដោយមោទនភាពក្នុងការបម្រើការអតិថិជនជាង ៧​លាន ៥សែននាក់ ជាមួួយនឹងផលិត​​ផល និងសេវាកម្មឌីជីថលជាច្រើន។​ ខ្ញុំពិតជារំភើបក្នុងការ​ទទួលបាននូវឱកាសមួយនេះ ដើម្បីដឹកនាំក្រុមការងារដ៏ឆ្នើម​ឲ្យឆ្ពោះទៅកាន់ភាពរីកចម្រើនដំណាក់កាលបន្ទាប់នៃ​ការវិវត្តរបស់ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ដើម្បីបំពេញនូវតួនាទីរបស់យើងក្នុងការកសាងសង្គមឌីជីថលនៅកម្ពុជា ក៏ដូចជាបន្តបំពេញនូវតម្រូវការរបស់អតិថិជនជាមួយនឹងគុណភាពសេវាកម្មល្អបំផុតគួរជាទីគាប់ចិត្តផងដែរ។»​
លោកបណ្ឌិត Tan Sri Halim Shafie ក៏បានសម្តែងពីការស្ងើចសរសើរចំពោះកិច្ចខំប្រឹងប្រែងរបស់អតីតនាយកប្រតិបត្តិស្តីទីនៃក្រុមហ៊ុនមួយនេះផងដែរ «តំណាងឲ្យក្រុមប្រឹក្សាភិបាលនៃក្រុមហ៊ុន Smart Axiata ក៏ដូចជាក្រុមការងារទាំងមូល ខ្ញុំចង់ឆ្លៀតឱកាសនេះដើម្បីសម្តែងនូវការថ្លែងអំណរគុណដល់លោក Feiruz ចំពោះសមិទ្ធិផល និងការរួមចំណែកដ៏ធំធេងរបស់លោកក្នុងការដឹកនាំក្រុមហ៊ុនមួយនេះឲ្យឆ្ពោះទៅរកសក្តានុពល និងភាពរីកចម្រើន ស្របពេល ដែលឧស្សាហកម្មកំពុងតែវិវត្តខ្លួន រួមទាំងការបណ្តុះបណ្តាលទេពកោសល្យជំនាន់ក្រោយផងដែរ។​ លោកបានចូលរួមចំណែកយ៉ាងធំធេងនៅក្នុងជោគជ័យរបស់ Smart Axiata ក៏ដូចជាកសាងមូលដ្ឋានគ្រឹះយ៉ាងរឹងមាំក្នុងការចាប់យកឱកាស ថ្មីៗនាពេលខាងមុខ។​ យើងសូមជូនពរឱ្យគាត់ទទួលបានជោគជ័យក្នុងការងារបន្ទាប់ ដែលលោកត្រូវបានតែងតាំងក្នុងតួនាទីជាន់ខ្ពស់មួយនៅក្នុងក្រុមហ៊ុនបុត្រសម្ព័ន្ធមួយរបស់ Axiata Group។​»
ក្រុមហ៊ុន Smart Axiata Co., Ltd. បច្ចុប្បន្នកំពុងបម្រើអតិថិជនចំនួន ៧លាន​៥សែននាក់ នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ហើយបានក្លាយជាប្រតិបត្តិករទូរស័ព្ទចល័តដំបូងគេក្នុងប្រទេសកម្ពុជាដែលផ្តល់សេវា 4G ។ បច្ចេកវិទ្យា 4G LTE របស់ Smart ដែលផ្តល់សេវាអ៉ីនធឺណិតចល័តលឿនបំផុតក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដែលបច្ចុប្បន្ននេះមានសេវាគ្របដណ្តប់នៅទូទាំង ២៥ ខេត្តក្រុង។ Smart Axiata គឺជាផ្នែកមួយនៃក្រុមហ៊ុន Axiata Group Berhad ដែលជាសម្ព័ន្ធក្រុមហ៊ុនវិនិយោគទូរគមនាគមន៍ឈានមុខគេមួយនៅអាស៊ីដោយមានវត្តមាននៅក្នុងប្រទេសម៉ាឡេស៊ី ឥណ្ឌូនេស៊ី ស្រីលង្កា បង់ក្លាដែស កម្ពុជា នេប៉ាល់ មីយ៉ាន់ម៉ា ថៃ និងប៉ាគីស្ថាន និងមានអតិថិជនជាង ១៥០ លាននាក់។
ជាមួយនឹងទស្សនៈវិស័យក្នុងការក្លាយខ្លួនជា «ជើងឯកឌីជីថលជំនាន់ក្រោយ» ក្រុមហ៊ុន Axiata Group បានពង្រីកកិច្ចប្រតិបត្តិការរបស់ខ្លួន ដោយវិវត្តខ្លួនពីការផ្តោតសំខាន់ដំបូងទៅលើទូរគមនាគមន៍ចល័តនៅក្នុងតំបន់​​ ឲ្យទៅជាសម្ព័ន្ធក្រុមហ៊ុន ​ ដែលពង្រឹងការរីកចម្រើន និងការបង្កើតថ្មី ឈរលើស​សរស្តម្ភចំនួន ៣​​ ​ គឺ ​​ទូរគមនាគមន៍ឌីជីថល ​ពាណិជ្ជកម្មឌីជីថល និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធឌីជីថល ។​

Smart Axiata, Cambodia’s leading telecommunications operator, has appointed Ziad Shatara as its new Chief Executive Officer (CEO). Ziad takes over from Feiruz Ikhwan, who was appointed as the Acting CEO in October 2021 after having served as the Company’s Chief Financial Officer (CFO) since 2018.
Ziad joins Axiata with a wealth of industry experience having held senior management positions in telecommunications companies in multiple geographies, including Jordan, Bangladesh, and Italy. He most recently served as the CEO of Umniah Mobile Co., a leading telecommunications operator in Jordan. In addition to a solid track record in building, operating, and expanding telecommunications operations, Ziad also has many years of functional experience across the spheres of Information Technology, Customer Experience Delivery, and Retail Operations. He holds a Master of Science in Electrical and Electronic Engineering and a Bachelor of Science in Electrical Engineering from the Budapest University of Technology and Economics.
Tan Sri Dr Halim Shafie, Chairman of Smart Axiata and Director of Axiata Group Bhd., welcomed Ziad to his new role at the helm of Smart Axiata Co. Ltd., “The Board of Smart Axiata is indeed privileged to announce the appointment of an Industry Leader of Ziad’s caliber as the CEO of Smart”.
Echoing Tan Sri Halim, Dr Hans Wijayasuriya, Joint Acting Group CEO of Axiata and CEO of the Group’s Pan-Asian Telecommunications Business congratulated Ziad on his appointment. “We look forward to the next phase of Smart’s journey as the market leader in Cambodia under Ziad’s leadership. The team at Smart are proven champions and Ziad will no doubt bring to bear his extensive industry experience to build upon the growth platform and power brand established by his predecessors Feiruz Ikhwan and Thomas Hundt who led the company from 2013 to 2021 prior to his appointment as Axiata’s Group Chief Technology and Strategy Officer”.
Soon after assuming his role in Cambodia, Ziad expressed his excitement to contribute his expertise to the further development of the Company and the Broader ICT sector in Cambodia. “It is my honor and privilege to have joined Smart Axiata. My predecessors along with the team at Smart have built a market-leading organization that is proud to serve over 7.5 million Cambodian citizens with a wide range of Telecommunications and Digital Services. I am excited by the opportunity to lead this great team through the next phase of Smart’s evolution and to deliver on our role within the nation’s Digital Cambodia agenda while continuing to delight our customers with services of the highest quality,” Ziad said.
Tan Sri Dr Halim also praised the company’s former Acting Chief Executive Officer for his tremendous efforts in leading the company for the past year.
“On behalf of the Board of Directors of Smart Axiata and the entire team at Smart Axiata, I would like to take this opportunity to extend our gratitude to Feiruz for his immense contribution to the business and the sterling role he played in leading the company in the capacity of the Acting CEO over the past year delivering growth amidst evolving industry dynamics. Furthermore, nurturing future leaders as well as solidly positioning Smart Axiata for great opportunities ahead. We wish him all the very best in his next phase in a senior role within the Axiata Group of Companies,” added Tan Sri Dr Halim.
Smart Axiata Co., Ltd. currently serves 7.5 million subscribers in Cambodia and is the first mobile operator in Cambodia to provide 4G services. Smart’s 4G LTE, providing the fastest mobile internet in Cambodia, is now available across all 25 provinces. Smart is part of Axiata Group Berhad, one of the leading telecommunications groups in Asia, with a presence in Malaysia, Indonesia, Sri Lanka, Bangladesh, Cambodia, Nepal, Myanmar, Thailand, and Pakistan and over 150 million subscribers.
In pursuit of a vision to be the “Next Generation Digital Champion”, Axiata has transformed from its origins as a Regional Mobile Communications Champion into a Group of Companies furthering Three Pillars of Growth and Innovation- Digital Telco, Digital Businesses, and Digital Infrastructure.